نظرات

مزالامین

نام ژنریک :Mesalamine
نام تجاری :Mesalazine

اشنایی با بیماری کرون

بیماری کرون،  موجب التهاب در بافت لوله گوارشی می شود . التهاب ایجاد شده توسط بیماری کرون، اغلب به عمق بافتهای آسیب دیده  نفوذ می کند و می تواند دردناک و گاهی ناتوان کننده و در برخی مواقع باعث تهدید حیات فرد شود. بیماری کرون می تواند در هر جایی از لوله گوارش در افراد متفاوت ظاهر شود. در برخی بیماران قسمت انتهایی روده کوچک (ایلیوم) آسیب می بیند درحالیکه در برخی دیگر ممکن است سراسر روده بزرگ (کولون) را ملتهب کند. مناطق شایع التهاب در بیماری کرون انتهای روده کوچک و روده بزرگ (کولون) است.

علل بیماری کرون:

دلیل اصلی کرون هنوز ناشناخته است. استرس و رژیم غذایی از علل تشدید بیماری هستند نه از علل بروز آن. احتمالا  نقص ایمنی و وراثت از دلایل احتمالی بیماری هستند.

سنین بیماری:

کرون در هر سنی بروز می کند اما اغلب در جوانی و تا قبل از 30 سالگی خود را نشان می دهد

عوامل خطر و تشدید بیماری:

سابقه خانوادگی ، سفید پوستی، مصرف سیگار، مصرف داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم، دیکلوفناک سدیم که منجر به التهاب روده و تشدید بیماری می شوند، زندگی در شهرهای صنعتی، زندگی در آب و هوای شمالی تر، رژیمهای غذایی پرچرب از عوامل خطر بیماری هستند

علائم کرون:

علائم بیماری کرون معمولا از ملایم به شدید تغییر می کنند. برخی بیماران به صورت ناگهانی علائم شدید را تجربه می کنند. گاهی در دوره هایی از بیماری، علائم به صورت کامل از بین می روند که به این مرحله دوره خاموشی بیماری می گویند و بیماران نباید با تصور بهبودی کامل، اقدام به قطع مصرف دارو کنند.

بیماری در دوره بیداری دارای علائم درد شکمی و دل پیچه گاهی همراه با تهوع و استفراغ، اسهال شدید ادامه دار اغلب شبانه که به داروهای معمول جواب نمی دهد، تب خفیف ناشی از التهاب یا عفونت که بیش از یک یا دو روز طول بکشد،  خستگی مفرط و احساس کمبود انرژی، کاهش اشتها و کم شدن بی دلیل وزن، وجود خون  تیره یا روشن یا  مخفی و ناپیدا در مدفوع، زخمهای دهانی مانند آفت، مشکلات اطراف مقعد شامل درد و خروج چرک و خون به علت التهاب در نزدیکی مقعد که حتی ممکن است ترشحات، با چند تونل ظریف پوستی به اطراف مقعد سرباز کنند که به این مرحله فیستول می گوییم. علائم کرون شدید هم شامل التهاب پوست، چشم و مفاصل،  التهاب کبد و یا مجاری صفراوی، تاخیر بلوغ و رشد جنسی در کودکان است.

عوارض بیماری:

التهاب : می تواند به دیواره روده محدود  یا در تمام روه پخش شود

انسداد روده : کرون ضخامت دیواره روده را  تحت تاثیر قرار می دهد. با گذشت زمان قسمتهایی از دیواره روده می تواند ضخیم و یا باریک شده و تنگی پیدا کند و منجر به انسداد جریان مواد در داخل مجرای گوارشی شود. حتی فرد ممکن است نیازمند جراحی برای خارج کردن قسمت آسیب دیده از روده باشد.

زخمها :  این زخمها می تواند از دهان تا مقعد و حتی در ناحیه تناسلی باشد

فیستول : گاهی اوقات زخمها می توانند به ایجاد حفره ظریف در جدار روده منجر شود و  فیستول را ایجاد کنند. فیستول یک تونل ارتباطی غیرطبیعی بین  مناطق مختلف بدن است.  فیستول می تواند بین روده، پوست و یا بین روده و عضو دیگری برقرار و منجر به خروج پیوسته محتویات روده ای به پوست شود. در برخی موارد،  فیستول عفونی و تبدیل به آبسه می شود و در صورت عدم درمان حیات انسان را تهدید خواهد کرد

فیشر مقعد: شکاف های کوچکی در پوست اطراف مقعد است که اغلب باعث ایجاد درد هنگام دفع مدفوع می شود و می تواند منجر به ایجاد فیستول شود

سوء جذب مواد غذایی: اسهال، درد شکمی، و دل پیچه می تواند غذا خوردن یا جذب  کافی مواد غذایی در روده را برای شما مشکل کند. و نیز می تواند منجر به کم خونی ناشی از فقر آهن و یا ویتامین ها شود

سرطان کولون: کرون شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد. قانون کلی برای افراد سالم بدون کرون ، کولونوسکوپی هر 10 سال یک بار بعد از سن 50 سالگی است

 

سایر عوارض: کم خونی، پوکی استخوان، مشکلات کبدی و مجاری صفراوی از دیگر مشکلات و عوارض کرون است

آمادگی هایی که بیمار باید  قبل از ویزیت توسط متخصصان گوارش و کبد داشته باشد

تمام علائم مشاهده در خود را از میان عوامل اشاره شده در بالا بر روی برگه ای برای پزشک بنویسید

خلاصه ای از از وضعیت زندگی خود را مثل استرش شدید یا تغییرات جدید تاثیرگذار در وضعیتتان را نیز بدان اضافه کنید

لیستی از تمام داروهای مصرفی خود را بر روی برگه ای برای پزشک تهیه کنید

پاسخی برای این دسته از سوالات پزشک خود داشته باشید: اولین علامت را چه زمانی تجربه کردید؟ علائم شما پیوسته است یا مدام در حال تغییر است؟ علائم شما چه قدر شدید است؟ آیا علائم بیماری شما بر روی سایر فعالیتهایتان تاثیر گذاشته است؟ چه وقت علائم شما بدتر می شود؟ آیا سیگار می کشید؟ آیا از داروهای ضد التهاب غیراستروییدی استفاده می کنید؟ و ..

بهتر است هنگام ویزیت فرد مورد اعتمادی شما را همراهی کند تا اگر مساله ای را فراموش کرده اید یادآور شود

لیست سوالات محدود اما مهم خود را که باید از پزشک بپرسید تهیه کنید: آیا دارویی هست که باید از آن پرهیز کنم؟، درمان مناسب من کدام است؟ من با چه مشکلات احتمالی دیگری در سلامتی ام مواجه خواهم شد؟ رژیم غذایی خاص من چه باشد؟ ، انتظار چه عوارض جانبی را باید داشته باشم؟، برورشور آموزشی  و وب سایتی هست که بدان مراجعه کنم؟

آزمایشات و روشهای تشخیصی:

آزمایشات روشهای تشخیصی بیماری، شامل رادیولوژی، کولونوسکوپی همراه با نمونه برداری، آزمایش کم خونی، آزمایش تشخیص عفونت، سی تی اسکن، ام آر آی روده باریک، کپسول اندوسکوپی، دابل بالن اندوسکوپی (درون بینی روده باریک) و عکسبرداری از روده کوچک است.

درمان کرون:

هیچ درمان شناخته شده قطعی برای درمان این بیماری وجود ندارد اما پزشکان می توانند با داروهای مناسب تا حد زیادی علائم را کاهش دهند و حتی بیماری را برای مدت زمان زیادی خاموش نگه دارند . درمان در بیماران مختلف، متفاوت است.  درمان از داروهای ملایم شروع می شود و به داروهای قوی تر می رسد. نکته مهم آن است که مبتلایان بیماری التهابی روده به شرط استفاده مادام العمر دارو و قطع نکردن مصرف دارو که امری خطرناک است، می توانند  ازدواج کنند، باردار و دارای فرزند شوند، به تحصیل ادامه دهند، مسافرت کنند و همانند سایر افراد، مادام العمر زندگی عادی  داشته باشند.

 در صوررتی که تمام داروها به بهبود بیمار کمک نکرد،  پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد دهد.

رژیم غذایی:

هیچ شواهد استواری درباره این که خوردن ماده غذایی باعث التهاب در روده شود وجود ندارد اما غذاها و نوشیدنی هایی وجود دارد که باعث کاهش التهاب علائم می شود. غذاهایی که شدت علائم شما را بیشتر می کند را به یاد بسپارید. مصرف محصولات لبنی را کاهش دهید. از غذاهای کم چرب استفاده کنید. اگر با فیبر مشکل دارید مصرف آن را کم کنید. سبزیجات و  میوه ها را بهتر است به صورت پخته مصرف کنید. غذاهای سرخ شده ، الکل و کافئین ها ممکن است وضعیت شما را بدتر کنند.

حمایتهای معنوی:

کرون فقط عوارض جسمی ندارد و بیماران نیازمند حمایتهای روحی هستند.  دفع گاز روده و شکم  درد، حضور فرد را در اجتماع سخت می کند . بیرون روی های متعدد فرد مبتلا ممکن است او را دچار آزار کند. اگر می توانید به گروه های مبتلایان کرون بپیوندید تا هم احساس بهتری داشته باشید و هم اطلاعات شما افزایش یابد

 

منابع: