نظرات

اشالازی

نام انگلیسی:Achalasia

بیماری رفلاکس:علل و علائم

 ، سوزش یا درد معدی و احساس سوزش در ناحیه قفسه سینه یا درون شکم می باشد. اگر شما مبتلا به بیماری رفلاکس معده باشید ، اسید موجود در غذا یا معده را در انتهای دهان خود حس می کنید. البته باید بدانید تمامی بزرگسالان مبتلا به رفلاکس معده ممکن است هیچ گاه احساس سوزش معده نداشته باشند.

علائم دیگر رفلاکس معده عبارت اند از :

·         دشواری در تنفس

·         احساس درد در قفسه سینه یا شکم

·         مشکلات بلع یا بلع دردناک

·         مشکلات تنفسی

·         استفراغ

برخی از علائم بغرنج و پیچیده بیماری رفلاکس معده در نهایت می توانند روی شش های شما تأثیری منفی داشته باشند.

علل

رفلاکس معده و بیماری رفلاکس گاستروازوفاژال زمانی اتفاق می افتد که اسفنگترهای ( ماهیچه های غیرارادی منقبض شونده ) مری ضعیف شده یا در زمانی که باید منقبض باشند ، به حالت استراحت در می آیند. در نتیجه این ضعف محتویات معده به داخل مری باز می گردد. ضعف اسفنگترهای مری یا استراحت غیرعادی آن ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از :

بالا رفتن فشار شکمی به دلایل مختلفی هم چون پربودن شکم ، چاقی و بارداری و هم چنین استفاده از داروهای مشخصی مثل داروهای درمان کننده آسم ، داروهای مسدود کننده کانال های کلسیمی ، داروهای درمان کننده فشار خون ، آنتی هیستامین ها ، ضد آلرژی ها ، مسکن ها ، خواب آورها و داروهای ضد افسردگی. کشیدن سیگار و استعمال دخانیات نیز در پیدایش رفلاکس معدی بی تأثیر نیست. هم چنین فتق حجاب حاجز یا فتق هیاتال نیز می تواند در نهایت منجر به رفلاکس معدی و بیماری حاصل از آن شود. فتق حجاب حاجز به وضعیتی گفته می شود که به علت ضعف در عضلات پرده دیافراگم و اسفنگتر ورودی به معده ، قسمتی از معده به قفسه سینه وارد می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم ؟

اگر علائم رفلاکس معده را به صورت پایدار و طولانی مدت تجربه کردید و پس از تغییر در رژیم غذایی خود تفاوتی در وضعیت خود مشاهده نکردید ترتیب ملاقات با یک پزشک متخصص را بدهید. تجربه کردن علائم زیر نیاز فوری به مراجعه به پزشک خواهد داشت :

·         استفراغ شدید ، سنگین و ناگهانی که به رنگ سبز یا زرد بوده و محتوی ذرات خونی باشد

·         داشتن مشکلات تنفسی پس از استفراغ

·         و احساس درد در دهان یا گلو به هنگام خوردن یا بلعیدن غذا

 

 

منابع: