نظرات

خونریزی از مقعد

نام انگلیسی:Anal bleeding

پولیپ های روده ی بزرگ چیست ؟/اموزش پایه

 

پولیپ های روده ی بزرگ زائده های کوچکی هستند که در قسمت داخلی روده ی بزرگ (که به کولون نیز معروف است) شکل میگیرند . پولیپ ها بسیار متداول هستند . تقریبا یک سوم تا نیمی از بزرگسالان را تا سن ۵۰ سالگی مبتلا میکنند . اما برخی از پولیپ ها میتوانند سرطان باشند یا به آن تبدیل شوند . بنابراین گاهی اوقات پزشکان آنها را از بین میبرند .

 

علائم پولیپ کولون چیست ؟

پولیپ های روده ی بزرگ معمولا علائمی ندارند .

 

پزشکان چگونه پولیپ های روده ی بزرگ را درمان میکنند ؟

معمولا در هنگام انجام آزمایش های غربالگری برای بررسی سرطان کولن یا رکتال ، پزشکان پولیپ های روده ی بزرگ را تشخیص میدهند .

تست غربالگری سرطان سری آزمایشاتی است که قبل از این که فرد علائمی داشته باشد ، برای رسیدگی و تشخیص سرطان زودرس انجام میشوند .

 

آزمایشات غربالگری سرطان رکتال و کولون شامل موارد زیر میباشد :

۱کولونوسکوپی ؛

قبل از انجام کولونوسکوپی ، شما میباست دارویی را مصرف کنید که به آرام شدنتان کمک میکند . سپس پزشک یک لوله ی باریک را در مقعد شما قرار داده و آن را در طول روده ی بزرگ پیش میبرد .  دوربین هایی به این لوله متصل است که توسط آنها پزشک میتواند درون روده ی بزرگ شما را مشاهده کند . همچنین در انتهای این لوله ابزارهایی وجود دارد که به وسیله ی آنها پزشک میتواند زائده های بافتی از جمله پولیپ ها را جدا کند . بعد از برداشتن پولیپ ها ، معمولا نمونه های شما برای انجام تست سرطان و سایر مشکلات احتمالی به آزمایشگاه انتقال داده میشود .

 

۲سیگموئیدوسکوپی ؛

این مورد بسیار شبیه به کولونوسکوپی است ، با این تفاوت که این آزمایش تنها قسمت اول روده ی بزرگ را بررسی میکند اما در کولونوسکوپی کل روده ی بزرگ مورد بررسی قرار میگیرد .

 

۳سی تی کولونوگرافی ؛

( به عنوان کولونوسکوپی مجازی نیز شناخته میشود )

برای انجام کولونوسکوپی مجازی ، نوعی خاص از پرتونگاری به نام سی تی اسکن از شما گرفته میشود . براساس این آزمایش تصاویری از روده ی بزرگ شما ضبط میشود .

 

۴آزمایش مدفوع ؛

مدفوع کلمه ی دیگری برای حرکات روده است . آزمایشات مدفوع ، خون و ژن های غیرطبیعی را در نمونه های مدفوع بررسی میکند . درصورتی که آزمایش مدفوع مشکل احتمالی را در روده ی بزرگ نشان دهد ، پزشکان معمولا با کولونوسکوپی آن را پیگیری میکنند و اگر پولیپی وجود داشته باشد آن را میابند .

 

۵کپسول کولونوسکوپی ؛

به ندرت ممکن است پزشک شما کاری را انجام دهد که کپسول کولونوسکوپی نامیده میشود . برای انجام این آزمایش شما یک کپسول مخصوص را که حاوی دوربین های فیلمبرداری بی سیم کوچکی است ، میبلعید .

 

پولیپ های روده ی بزرگ چگونه درمان میشوند ؟

پزشکان معمولا پولیپ ها را با استفاده از همان دستگاه هایی که برای کولونوسکوپی به کار میرود برطرف میکنند . آنها حتی میتوانند پولیپ ها را با ابزار برش مخصوصی بزدایند یا به دام بیاندازند . (شکل ۳)

اکثر پولیپ ها را میتوان در طول کولونوسکوپی جدا کرد اما گاهی اوقات پلیپ های بزرگ تر مستلزم این است که در زمان دیگری برداشته شوند .

 

بعد از برداشتن پولیپ چه اتفاقی می افتد ؟

برای بررسی پولیپ های بیشتر نیاز است که هرچند سال یکبار ، کولونوسکوپی انجام شود . در بعضی از افراد پولیپ ها برمیگردند . در صورتی که شما گونه ای از پولیپ را دارید که میتواند به سرطان تبدیل شود ، پزشک شما میخواهد که به محض ظاهر شدن آن ها را برطرف کند . همچنین اگر پولیپ هایی که شما برداشته اید از نوعی باشد که میتوانست به سرطان تبدیل شود ، ممکن است لازم باشد افراد خانواده تان نیز برا پولیپ ها و سرطان روده ی بزرگ چکاپ شوند . بسته به وضعیت شما پزشکتان ممکن است آزمایش ژنتیک را پیشنهاد کند که در این صورت اگر پولیپ شما به ژنی غیر طبیعی که در خاندان وجود داشته مربوط باشد ، در آزمایش مشخص میشود .

 

آیا میتوان از پولیپ های کولون پیشگیری کرد ؟

برای کاهش ابتلا به پولیپ یا سرطان روده ی بزرگ میباست در صورتی که اضافه وزن دارید ،رژیم غذایی کم چربی را پیش بگیرید و در عوض میوه ، سبزیجات و فیبر را به میزان بیشتری استفاده نمایید . 

استفاده از دخانیات ممنوع !

و میزان الکل مصرفی خود را به حداقل برسانید !

 

 

منابع:
uptodate