نظرات

کیست هیداتید کبد

نام انگلیسی:Hydatid cyst of liver

علایم گوارشی ویروس کرونا

در حالی که مردم بیماری کرونا را با علائم ریوی می شناسند، اما محققان تشخیص داده اند که coronavirus بر روی دستگاه گوارش بیماران تاثیر می گذارند و باعث بروز علائم گوارشی کرونا ویروس می شود. مطالعات جدیدی از کرونا ویروس در چین نشان داده که این ویروس ممکن است از طریق دستگاه گوارش از شخص بیمار به فرد دیگر منتقل شود. در دو مطالعه جدید محققان چینی که به تازگی در Gastroenterology، مجله انجمن آمریکایی گاستروانترولوژی منتشر شده است، محققان نشان داده اند که coronavirus بر روی دستگاه گوارش بیماران تاثیر می گذارد و باعث بروز علائم گوارشی کرونا ویروس می شوند. در میان برخی از یافته های قابل توجه، مشاهده شد که بخش بزرگی از بیماران کرونا ویروس قبل از بروز علائم تنفسی، علائم دیگری را مربوط به دستگاه گوارشی را تجربه کرده اند. محققان معتقدند نظارت بر علائم دستگاه گوارش اولیه در مبتلایان به کرونا می تواند در تشخیص زود رس این بیماری مفید و موثر باشد.

 

علائم دستگاه گوارش در مبتلایان به کرونا، عبارتند از:

اسهال

حالت تهوع

استفراغ

درد شکمی

 

علائم بیماران مبتلا به کرونا

تحقیقات نشان می دهد که ویروس نه تنها از طریق راه های تنفسی بلکه از طریق آلودگی با مدفوع و دستگاه گوارش می تواند وارد بدن انسان می شود. همچنین مشاهده شد که coronavirus جدید قادر به نفوذ و حمله به کبد است و می تواند منجر به آسیب خفیف تا متوسط کبدی و افزایش آمینوترانسفراز، افزایش پروتئین و کمبود پروتئین در کبد شود. حتی ممکن است SARS-CoV-2 به طور مستقیم منجر به آسیب مجاری صفراوی شود.

 

بسیاری از بیماران کرونا ویروس به جای علائم ویروسی کلاسیک مانند تب، فقط از اسهال رنج می برند. علائم اسهال ممکن است باعث انتقال بیماری از راه مدفوع بیماران خصوصاً در صورت عدم رعایت بهداشت مناسب در سرویس های بهداشتی شود.

 

تحقیقات در این زمینه نشان داده است که:

بخش قابل توجهی از بیماران کورنا ویروس قبل از علائم تنفسی، اسهال، حالت تهوع، استفراغ و یا ناراحتی شکمی دارند.

پزشکان بهتر است بیمارانی را که مبتلا به علائم اولیه دستگاه گوارشی هستند را برای تشخیص زودرس بیماری جدی بگیرند و این افراد را کنترل کنند.

RNA ویروسی در مدفوع بیماران مشکوک به کرونا ویروس شناسایی شده که نشان می دهد مدفوع بیماران مبتلا به کرونا به این ویروس آلوده است.

علائم دستگاه گوارش ممکن است در موارد کرونا ویروس نادیده گرفته شود. این در حالی است که علائم دستگاه گوارش می تواند یکی از ویژگی های بالینی کورو ویروس ها باشد و این علائم حتی در مورد نوع دیگری از این ویروس ها مانند SARS  هم دیده شده است. حتی به نظر می رسد که SARS از طریق سیستم فاضلاب از ساختمان های آپارتمانی شیوع پیدا کرده و از طریق افراد آلوده به محیط زیست انتشار می یابد. محققان معتقدند همین موضوع ممکن است در مورد coronavirus جدید هم صادق باشد.

 

انتقال کرونا ویروس از طریق مدفوع

تحقیقات نشان داده است که RNA ویروسی در مدفوع بیماران مشکوک به کرونا ویروس دیده شده و به نظر می رسد که عفونت دستگاه گوارش حتی بعد از بهبودی علائم دستگاه تنفسی در این بیماران ممکن است دوام داشته باشد و هنوز خطر شیوع ویروس از راه مدفوع آلوده بیماران بعد از بهبودی وجود دارد. محققان پیشنهاد می كنند كه برای كنترل شیوع کرونا ویروس باید از انتقال و انتشار این ویروس از راه های مدفوع آلوده هم جلوگیری کرد.

 

علاوه بر آن، محققان گزارش دادند كه كاسه توالت، سینك و دستگیره درب حمام اتاق ایزولاسیون كه در آن بیماران مبتلا به كروناویروس جدید بستری شده اند، مورد آزمایش قرار گرفته و وجود ویروس ها در این مناطق مثبت بوده است و این نشان می دهد که مدفوع بیماران می تواند راه دیگری برای انتقال و شیوع این بیماری باشد. این تحقیقات نشان می دهد که افراد باید برای مقابله با آلودگی های زیست محیطی، بهتر است نکات مربوط به بهداشت فردی و حتی بهداشت محیط را به طور جدی رعایت کنند. این تحقیقات نشان می دهد که این ویروس ها به وضوح قادر به آلوده کردن سینک و توالت دستشویی هستند.

 

علاوه بر آن محققان توصیه می کنند افراد باید به تمیز کردن محیط حمام توجه ویژه ای داشته باشند و در صورت امکان برای بیماران مبتلا به کرونا حمام و دستشویی جداگانه در نظر گرفته شود. دانشمندان معتقدند جدا از انتشار ویروس از طریق سرفه و راه های هوایی، آلودگی محیطی عامل مهمی در انتقال این بیماری می باشد. این ویروس می تواند با سرعت و قدرت زیادی منتقل شود نمونه های مدفوع افرادآلوده ممکن است دست، غذا، آب و محیط اطراف را آلوده کند و در صورت وارد شدن ذرات آلوده به دهان، بینی یا چشم های فرد باعث ایجاد عفونت می شود.

 

پیشگیری از شیوع کرونا از راه مدفوع

تحقیقات جدید در سنگاپور نشان می دهد که بیماران مبتلا به کرونا ویروس جدید به طور گسترده اتاق خواب و حمام خود را آلوده می کنند. اما ویروس با تمیز کردن دو بار در روز سطوح آلوده و تمیز کردن روزانه کف با یک ماده ضدعفونی کننده معمولی از بین می روند. به همین منظور محققان هنوز هم تاکید می کنند تمیز کردن روزمره سطوحی که امکان لمس آن ها زیاد است مانند دستگیره های درب حمام و دستشویی و کاسه توالت ها می تواند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. کرونا ویروس مسیرهای انتقال و شیوع بسیار زیادی دارد و می تواند با قدرت و سرعت شیوع پیدا کند.

 

توصیه های مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری

مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری در چین برای پیشگیری از انتقال این ویروس از طریق مدفوع راه کارهای زیر را توصیه می کند:

شستشوی مکرر دست ها

ضد عفونی اشیاء و سطوح در تجهیزات پزشکی

ضد عفونی کردن وسایل نقلیه حمل و نقل

ضدعفونی کردن توالت های عمومی و سرویس های بهداشتی منازل

حفظ بهداشت شخصی

جلوگیری از مصرف مواد غذایی خام، جوشاندن آب قبل از نوشیدن آن

ضد عفونی کننده محیط های بیمارستانی

بر این اساس، مراقبت دقیق و شستشوی مواد غذایی نیز برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.بنابراین، سعی کنید اطلاعات لازم را در مورد علائم COVID-19 و جلوگیری از شیوع COVID-19 به اعضای خانواده خود به خصوص سالمندان و کودکان آموزش دهید.

 

هر دو مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری در آمریكا و چین توصیه می كنند كه در صورت آلوده شدن فاضلاب ها ممکن است آب آشامیدنی هم به کرونا ویروس آلوده شود و افراد باید از خوردن غذاهای خام مانند صدف یا محصولاتی كه ممكن است از آب آلوده گرفته شده باشند خودداری کنند. همچنین امتناع از شنا و حتی استفاده از استخرهای که ممکن است حاوی آب آلوده باشند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری مهم است.

 

تمیز کردن و ضدعفونی سطوح

اگر چه تمیز کردن سطوح بیشتر در از بین بردن خاک و ناخالصی ها سطوح موثر است می تواند خطر شیوع عفونت را کاهش می دهد. علاوه بر آن، ضدعفونی کردن سطوح که بیشتر به استفاده از مواد شیمیایی برای از بین بردن میکروب روی سطوح اشاره دارد لزوماً سطوح کثیف را تمیز نمی کند یا میکروب ها را از بین نمی برد، بلکه این فرایند بعد از تمیز کردن می تواند خطر انتشار عفونت را بیشتر کاهش دهد. توصیه‌های کلی برای تمیز کردن و ضد عفونی خانه ها برای خانواده های که ممکن است افراد مشکوک به کرونا ویروس را داشته باشند، عبارتند از:

 

سطوحی که بیشتر در معرض لمس قرار می گیرند (میز کار، سوئیچ ها،، میز توالت، دستگیره ها، سینک) را به طور روزانه با پاک کننده های خانگی و ضد عفونی کننده ها که مناسب سطح هستند و با رعایت دستورالعمل های روی آن ها تمیز کنید.

در صورت امکان، اتاق خواب و حمام اختصاصی برای بیماران مشکوک و آلوده در نظر بگیرید و به تعداد دفعات مورد نیاز این مناظق را تمیز کنید.

اگر امکان استفاده از سرویس بهداشتی جداگانه برای بیمار وجود ندارد باید بعد از هر با استفاده توسط بیمار، تمیز و ضدعفونی شود.

اگر سطوح کثیف هستند، باید قبل از ضد عفونی، آن ها را با استفاده از مواد شوینده یا آب و صابون تمیز کنید.

برای ضدعفونی کردن، محلول های سفیدکننده رقیق شده خانگی و محلول های الکلی با حداقل 70٪ الکل مؤثر می باشند.

برای سطوح نرم (متخلخل) مانند کف پوش، فرش، و پارچه، در صورت وجود آلودگی قابل مشاهده، اول آلودگی را پاک کنید و بعد با مواد ضدعفونی کننده های مناسب آن را تمیز کنید.

هشدار

هرگز سفید کننده خانگی را با آمونیاک یا هیچ ماده پاک کننده دیگری مخلوط نکنید.

سفید کننده خانگی ارزان قیمت هنگام رقیق شدن در برابر کوروی ویروس ها مؤثر و کافی هستند.

هنگام دست زدن به لباس های کثیف بیمار، دستکش یکبار مصرف بپوشید و بعد از هر بار استفاده از آن را دور بیندازید.

در صورت امکان لباس های کثیف بیمار را تکان ندهید. این امر احتمال پراکندگی ویروس از طریق هوا را به بیشتر می کند.

هنگام تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطوح، از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید.

دستکش ها را باید بعد از هر تمیز کردن دور بیاندازید. دست ها را بلافاصله پس از برداشتن دستکش تمیز کنید.

منابع: