نظرات

اسهال

نام انگلیسی:Diarrhea

اشنایی با گاز معده و روده

گاز معده و روده هوایی است که در لوله گوارش وجود دارد. این گاز از راه دهان یا مقعد از بدن خارج می شود. خارج  شدن گاز معده و روده از راه دهان یا مقعد امری کاملاً عادی است. برخی از مردم بر این عقیده اند که دفع گاز آن ها بیش از حد معمول می باشد. دفع کردن میزان زیادی از گاز معمولاً نادر است. باد معده به وسیلۀ مجرای گوارشی و به هنگام تجزیه و هضم مواد غذایی در روده بزرگ به وجود می آید. خوب است بدانید که شما به هنگام بلعیدن غذا یا نوشیدن مایعات هوا را نیز به همراه آن ها وارد دهان خود خواهید کرد. نفخ و افزایش گاز معده و روده می تواند برای افراد آزاردهنده و مشکل ساز باشد. مشکلات گوارشی و عدم تحمل قند لاکتوز می توانند یکی از علل افزایش گاز معده و روده باشند

چه چیزی موجب به وجود آمدن گاز معده و روده می شود؟

اگرمایعات و غذاها را با سرعت زیادی بنوشید یا بخورید

اگر(سیگار بکشید ( منظور پوک زدن به سیگار 

اگرآدامس بجوید

اگرآبنبات بمکید

اگرنوشابه های گازدار بنوشید

و یا اگراز دندان مصنوعی ای استفاده کنید که سایز مناسب با استخوان فک شما را نداشته باشد ، مقدار بیشتری هوا را به داخل معده خود وارد خواهید کرد. مقدار بسیار زیادی از این هوا از معده به سمت دهان برگشته و با آروغ زدن از دهان خارج می شود. مقدار کمی از این هوا در روده کوچک جذب بدن می شود و باقی مانده این گاز نیز از روده کوچک وارد روده بزرگ شده و در آخر از مقعد خارج خواهد شد.

غذاهای هضم نشده ای که شامل کربوهیدرات ها و فیبر هستند ، وارد روده بزرگ می شوند. باکتری هایی که به صورت همزیست در روده بزرگ انسان زندگی می کنند، کربوهیدرات های هضم نشده را تجزیه می کنند که به دنبال همین تجزیه گاز نیز تولید خواهد شد. همین گاز تولید شده نهایتاً از مقعد خارج می شود. به طور عادی مقدار کمی از این باکتری ها در روده بزرگ زندگی می کنند. افزایش در تعداد یا نوع این باکتری ها SIBO نام دارد. این وضعیت منجر به تولید گاز اضافی در روده خواهد شد. SIBO می تواند ، عاملی برای تخریب روده و عملکرد نادرست آن باشد.

کدام غذاها موجب تولید گاز معده و روده می شوند؟

بیش تر غذاهایی که شامل کربوهیدرات ها هستند تولید گاز می کنند. البته ممکن است غذاهایی که در روده یک فرد تولید گاز می کنند برای فرد دیگر اینگونه نباشند. برخی از غذاهایی که شامل کربوهیدارت هستند ، و یکی از دلایل ایجاد نفخ معده یا روده هستند عبارت اند از:

·         لوبیا و باقلا

·         سبزیجاتی مثل کلم بروکلی ، گل کلم ، کلم بروکسل ، پیاز ، قارچ ، کنگر و مارچوبه

·         میوه هایی مثل گلابی ، سیب و هلو

·         تمامی دانه ها و حبوبات

·         سوداها ، آبمیوه ها بخصوص آب سیب و گلابی که حاوی قند فروکتوز بالایی هستند

·         شیر و فرآورده های لبنی مثل پنیر و ماست

·         و 

علائم وجود گاز معده و روده چیست؟

شایع ترین علائم وجود گاز معده عبارتند از:

آروغ زدن آروغ زدن پس از مصرف وعده های غذایی امری عادی است. اگر اکثر اوقات آروغ می زنید حتماً هوای زیادی را به هنگام خوردن غذا بلعیده اید. بسیاری از افرادی که مشکلات گوارشی زیادی دارند ، بر این عقیده اند که می توانند با آروغ زدن اندکی از مشکلات خود بکاهند.

باد معده خارج کردن باد معده از مقعد ، ۲۱-۱۳ بار در روز کاملاً عادی است. اما اگر فکر می کنید که خارج کردن باد معده تان بیش از این حد است ، ممکن است در هضم کربوهیدرات ها مشکل داشته باشید.

نفخ نفخ احساس سنگینی و پر بودن در ناحیه شکم می باشد. سندروم IBS موجب اختلال در حرکت و خروج گازها از شکم خواهد شد. اگر گازهای به وجود آمده در روده شما به آرامی حرکت کند ، موجب احساس نفخ در شما خواهد شد.

 تشخیص

شما با در نظر داشتن رژیم غذایی خود می توانید عامل به وجود آورنده گاز را تشخیص دهید. با در نظر داشتن رژیم غذایی خود و اینکه کدام غذا عامل به وجود آورنده گاز است می توانید از خوردن آن غذا اجتناب کنید.

اگر تجمع گاز درون روده هایتان برایتان مشکل ساز شده

یا علائم تان زود به زود عوض می شوند

یا اگر دچار علائم جدیدی در سنن بالاتر از ۴۰ سال شده اید

و یا اگر علائم دیگری هم چون اسهال یا کاهش وزن را تجربه کرده اید ، به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر مصرف شیر و فرآورده های لبنی برای شما مشکل ایجاد کرده است ، پزشک آزمایش هایی را برای تشخیص بیماری عدم تحمل لاکتوز موجود در لبنیات برای شما تجویز خواهد کرد. عدم تحمل لاکتوز به این معناست که فرد برای هضم قند لاکتوز موجود در شیر سوء هاضمه داشته باشد.

درمان

 

شما می توانید خودتان درمان کننده خودتان باشید. تلاش در کاهش بلعیدن هوا و هم چنین تغییری مختصر در رژیم غذایی موجب کاهش علائم نفخ خواهد شد. به نکات زیر برای درمان گازهای معدی یا روده ای توجه کنید:

·         غذا و مایعات را آرام تر بخورید

·         اگر سیگار میکشید ، دفعات مصرف خود را کم تر کنید

·         اگر دندان مصنوعی شما برای قرارگیری روی لثه هایتان گشاد است ، به دندانپزشک خود بگویید تا آن ها را متناسب با اندازه واقعی بسازد

·         مکیدن آبنبات و جویدن آدامس را محدود کنید

·         از نوشیدن نوشابه های گازدار و سوداهای حاوی کربوهیدرات ها اجتناب کنید

·         آب سیب و آب گلابی را کم تر بنوشید

·         و از خوردن غذاهایی که می دانید موجب به وجود آمدن نفخ در شما می شوند دوری کنید.

برخی از داروهای بدون نسخه که می توانند علائم نفخ معده و روده را کاهش دهند ، عباذت اند از :

آلفا گالاکتوزیداز برای زمانی که از سبزیجات و حبوبات استفاده می کنید. سایمیتیکون تسکین دهنده درد شکمی ناشی از نفخ می باشد. قرص ها و قطره های خوراکی لاکتاز نیز به بیماران مبتلا به عدم تحمل لاکتوز کمک می کند تا پس از مصرف لبنیات دچار سوء هاضمه نشوند

 

 

منابع: