نظرات

عفونت سالمونلا

نام انگلیسی:Salmonellosis

علت های خارش مقعد

هموروئید

هموروئید یا بواسیر یکی از علل خارش مقعد است. در بیشتر موارد، هموروئید در اثر یبوست و زور زدن برای خروج مدفوع بروز می کند.

 در حالیکه برخی از هموروئیدها با داروهایی مثل شیاف و پماد ضدهموروئید مقعدی به راحتی درمان می شوند، برخی از انواع هموروئید مثل هموروئید ترومبوزی (هموروئیدی که باعث می شود حتی بعد از درمان هموروئید، پوست مقعد بیرون بزند) و هموروئید طولانی مدت نیاز به عمل جراحی دارند.

 برای جلوگیری از خارش مقعد مربوط به هموروئید، بعد از اجابت مزاج با دستمال کاغذی نرم و مرطوب، مقعد خود را پاک کنید.

 

کرمک

عفونت - عفونت های منتقله از راه جنسی نیز ممکن است مقعد را درگیر و باعث خارش مقعد شود. در کودکان، انگل کرمک می تواند باعث خارش مداوم مقعد شود. افراد بزرگسال خانواده نیز می توانند آلوده شوند. عفونت مخمر، که معمولا در زنان تاثیر می گذارد می تواند سبب خارش در ناحیه مقعد شود.

کرمک یک نوع انگل گوارشی است که تخم های خود را در اطراف پوست مقعد می ریزد. اگرچه کرمک در کودکان شایع است، ولی بزرگسالان نیز می توانند دچار آن شوند.

 اگر فکر می کنید کرمک باعث خارش مقعد شما شده است، شب قبل از خوابیدن یک نوار چسب شیشه ای روی مقعد خود بزنید. اگر صبح بعد از بلند شدن از خواب، نوار چسب را برداشتید و تخم های ریز سفیدرنگی روی آن مشاهده کردید، نزد پزشک بروید.

اگر کودک شما این مشکل را داشت، او را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید.

پوشیدن شلوار و لباس زیر تنگ می تواند باعث خارش مقعد شود.

 

 

عفونت قارچی

عفونت قارچی مقعد، هم در زنان و هم در مردان بروز می کند. همان نوع قارچی که باعث عفونت قارچی واژن در زنان می شود، می تواند باعث عفونت قارچی مقعد هم بشود.  برای جلوگیری از عفونت قارچی مقعد، مقعد خود را به طور کامل با آب گرم بشویید. برای درمان این عارضه می توانید تحت نظر پزشک از پمادهای ضد عفونت قارچی و یا شیاف عفونت قارچی مقعد استفاده کنید.

 

 شلوار و لباس زیر تنگ

پوشیدن شلوار و لباس زیر تنگ می تواند باعث خارش مقعد شود.  برخی از پارچه ها مثل پارچه ابریشمی به پوست می چسبند و وقتی برای مدت طولانی می نشینید، این نوع پارچه ها باعث سوزش و تحریک پوست نازک مقعد می شوند.  اگر مجبورید لباس تنگ بپوشید، از پودرهای ضد خارش در ناحیه مقعد خود استفاده کنید.

 

 گوارش و مشکلات ان

حملات مکرر اسهال می تواند سبب تحریک مقعد و خارش شود. نشت تصادفی از مدفوع، دفع ناخواسته مدفوع یا بی اختیاری مدفوع از عوامل مؤثر است.

 

 خارش ورزشکار

خارش ورزشکار یک نوع عفونت قارچی پوست است که در آب و هوای گرم و مرطوب ایجاد می شود. مردان بیشتر به این عارضه دچار می شوند، بخصوص آن هایی که در هوای گرم کار می کنند و یا مجبورند در هوای سرد چند تا لباس روی هم بپوشند و یا کسانی که در هوای گرم تابستان در مسابقات ورزشی شرکت می کنند.

 

 یبوست

هنگام یبوست، التهاب پوست مقعد در اثر خروج مدفوع سفت، خشک و بزرگ، باعث خارش مقعد می شود.  برای جلوگیری از یبوست می توانید از مواد غذایی فیبردار مثل میوه و سبزی تازه و داروهای گیاهی ضد یبوست استفاده کنید. همچنین برای جلوگیری از خشکی مدفوع بایستی آب زیادی در طی روز بنوشید.  اگر با این کارها یبوست شما برطرف نشد، برای مدت کوتاهی می توانید تحت نظر پزشک از داروهای ملین، شیاف و تنقیه استفاده کنید.

 

 موهای زیرپوستی

گاهی اوقات موهای بدن در زیر پوست رشد می کنند.  رشد موهای زیرپوستی در ناحیه مقعد باعث خارش آزادهنده شدیدی می شود.  برای جلوگیری از رشد موهای زیرپوستی در مقعد، موهای این قسمت را از ته نزنید.  اگر مجبورید موهای ناحیه مقعد را بزنید، با استفاده از یک پماد ضدخارش (که می توان آن را برای اطراف مقعد بکار برد) استفاده کنید تا خارش کم شود.

 

شقاق مقعد

شقاق مقعد می تواند سبب خارش مقعد شود.

 

 بیماری های پوستی

گاهی اوقات، خارش مقعد در نتیجه یک بیماری پوستی خاص، مانند پسوریازیس و یا درماتیت تماسی می باشد.

 

 آنتی بیوتیگ

درمان با آنتی بیوتیک نیز می تواند سبب عفونت مخمر و سوزش مقعد شود.

 

 تومورهای مقعد

به ندرت، تومورهای خوش خیم یا سرطانی در اطراف مقعد ممکن است منجر به خارش مقعد شود.

 

 فیستول

سوراخ غیر طبیعی ( فیستول ) از روده کوچک و روده بزرگ به پوست اطراف مقعد می تواند در اثر بیماری کرون تشکیل شود و از این فیستول مایعات نشت و سبب تحریک ناحیه مقعد می شود.

 استفاده از دستمال خیس یا چرب کردن با وازلین یا گرم کردن این ناحیه کمک کننده است. بزرگترین اشتباه خاراندن این ناحیه توسط بیمار است که باعث تشدید علائم می شود. استفاده از داروهای استروئیدی مثل پماد آنتی هموروئید یا هیدروکورتیزون حداکثر تا ۷ روز توصیه می گردد زیرا می تواند باعث نازکی و آسیب پوستی این ناحیه گردد.

 

 

منابع: