بیماری

نظرات

سیلیاک

نام انگلیسی:Celiac disease

بیماری سلیاک یک بیماری تغذیه ای مزمن است که باعث اشکال در جذب مواد مغذی می شود. معمولا سایر اعضاء خانواده بیماران مبتلا به سلیاک نیز مستعد این بیماری هستند .

  التهاب روده هنگامی آغاز می شود که یک بیمار سلیاکی شروع به خوردن غذاهای حاوی گلوتن کند. گلوتن پروتئینی است که در گندم ، جو ، چاودار و خانواده حبوبات یافت می شود. جودوسر برای بیماران سلیاکی مضر نیست ، اما در سلیاکی ها توصیه نمی شود. واکنش سیستم ایمنی برضد گلوتن ، باعث واکنش التهابی در دیواره روده می شود . در حالت طبیعی مخاط روده کوچک با میلیونها پرز پوشیده شده که سطح جذب روده را افزایش می دهند .

  در التهاب ناشی ازسلیاک پرزهای روده کوچک موقتا آسیب می بینند که باعث کاهش جذب غذا می شود. وقتی گلوتن از غذا حذف شود ، التهاب کاهش می یابد و روده شروع به التیام یافتن می کند. پیشرفت علایم از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است .

  تقریبا یک نفر از هر 250 نفر سلیاک دارد ، ولی فقط 1 نفر از هر 10 نفر ممکن است تشخیص داده شود و از بیماری خود آگاه باشد .

  بعضی از این بیماران ، بیماری خفیفی دارند و ممکن است علائمی نداشته باشند یا فقط علایم خفیفی از خود نشان دهند. تخمین زده می شود 1 میلیون نفر در آمریکا و4-3 میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا باشند .

  عوارض این بیماری در سفیدپوستان بیشتر از غیر سفیدپوستان دیده می شود . شیرخواران و کودکان ممکن است بیماری سلیاک داشته باشند اما معمولا بیماری در بزرگسالی تشخیص داده می شود . حتی ممکن است این بیماری در 70 یا 80 سالگی تشخیص داده شود .

  زنان بیشتر از مردان مبتلا می شوند

 

اخبار

ویروس جدید کرونا و پیامد های ان

بویروس جدید کرونا در حال گسترش است و هنگام تنظیم...

آتشی برخاسته از جهل مقدس

در شبکه‌های اجتماعی فیلمی دست به دست شد که...

تست

مقالات

سوالات متداول

ویدئو

بخش های مختلف دستگاه گوارش