بیماری

نظرات

سندرم روده تحریک پذیر

نام انگلیسی:Irritable bowel disease

سندروم روده تحریک پذیر  ترکیبی از ناراحتی یا درد شکم و اشکال در اجابت مزاج است. دفع بیشتر از معمول اسهال یا کمتر از معمول یبوست  یا داشتن انواع مختلف مدفوع (نازک، سفت یا نرم و مایع.)

این مشکل، خطری برای سلامتی محسوب نمی‌شود و احتمال ابتلای شما به دیگر مشکلات روده‌ای، مانند کولیت اولسران، بیماری کرون  یا سرطان روده بزرگ  را افزایش نمی‌دهد. ولی سندروم روده تحریک پذیر می‌تواند یک مشکل درازمدت باشد که بر سبک زندگی شما تاثیر می‌گذارد.

 افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر احتمال غیبت بیشتری در کلاس درس یا محل کار دارند و کمتر قادر به شرکت در فعالیت‌های روزانه هستند. برخی از افراد ممکن است به تغییر شرایط کاری نیاز داشته باشند. تغییر شیفت برای کار از منزل، تغییر ساعات کار یا حتی استعفا از کار 

سندروم روده تحریک پذیر، بسیار رایج است. تعداد خانم‌های درگیر این مشکل تقریبا دو برابر آقایان است و معمولا در افراد زیر 45 سال دیده می‌شود. هیچ کس علت دقیق سندروم روده تحریک پذیر را نمی داند. هیچ ازمایش خاصی برای آن وجود ندارد. متخصص گوارش می‌تواند آزمایشاتی برای اطمینان از اینکه دچار بیماری‌های دیگری نیستید، انجام دهد.

 این آزمایشات می‌تواند شامل آزمایش نمونه مدفوع، آزمایش خون و رادیولوژی اشعه ایکس باشد. پزشک ممکن است آزمایشی با نام سیگمویدوسکوپی یا کلونوسکوپی نیز انجام دهد. بیشتر افرادی که سندروم روده تحریک پذیر برای آنها تشخیص داده می‌شود، می‌توانند علائم خود را با رژیم غذایی، مدیریت استرس، پروبیوتیک‌ها و دارو، کنترل کنند.

اخبار

۶۵ درصد ایرانی ها دارای چاقی یا اضافه وزن هستند.

مدیر کل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر...

سرکوب اشتها با تحریک عصب واگ

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران "دانشگ...

مصرف الکل ریسک سرطان را بالا می برد

طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا، مصرف الکل با ابتلا ب...

تست

مقالات

سوالات متداول

ویدئو

اشنایی با دستگاه گوارش