بیماری

نظرات

سندروم سوء جذب

نام انگلیسی:Malabsorption

سوء‌جذب هنگامي اتفاق مي‌افتد که چيزي باعث جلوگيري از جذب مايعات و مواد مغذي مهم از جمله پروتئين، چربي و ويتامين‌ها شود. سوء‌جذب می‌تواند ناشی از شرایطی مانند بیماری سلیاک، بیماری کرون، عدم تحمل لاکتوز و آسیب روده باشد.

عوامل خطر آن شامل از سابقه‌ی خانوادگی، ضعیف شدن یا فیبروز کیستیک و مصرف الکل بیش از حد است. نقش اصلی روده‌ی کوچک جذب مواد مغذی از مواد غذایی مصرفی است که به جریان خون وارد می‌شوند.

سندرم سوء‌جذب به تعدادی از اختلالات اشاره دارد که در آن روده‌ی کوچک قادر به جذب کافی از مواد مغذی و مایعات خاص نیست. این مواد مغذی می‌تواند شامل پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها و مواد مغذی (ویتامین ها و مواد معدنی) و یا هر دو باشد. سوء‌جذب باعث کمبود تغذیه‌ای و علایم گوارشی می‌شود. هضم و جذب در سه مرحله رخ می‌دهد که شامل:

·         هیدرولیز داخلی بدن از چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها توسط آنزیم‌های صفراوی و پانکراس و افزایش حلالیت آن؛

·         هضم با آنزیم‌ها و جذب محصولات نهایی در روده؛

·         انتقال لنفاوی مواد مغذی و ذخیره آن؛

در صورتی که هر یک از این مراحل دچار اختلال ایجاد شود، منجر به سوء‌جذب خواهد شد. بعضی اختلالات، عفونت‌ها و اعمال جراحی می‌تواند باعث اختلال در جذب شود. تشخیص مبتنی بر علایم معمولاً همراه با تست مدفوع و گاهی اوقات بیوپسی از پوشش روده‌ی کوچک است. درمان آن بستگی به علت دارد. به طور معمول، غذاها هضم می‌شوند و مواد مغذی (پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین ها، و مواد معدنی) عمدتاً در روده‌ی کوچک به جریان خون منتقل می‌شوند.
بدن برای تأمین انرژی، آنزیم‌ها، هورمون‌ها، پروتئین‌ها، سلول‌ها، بافت‌ها و استخوان‌ها و مبارزه با عفونت نیاز به یک منبع ثابت مواد مغذی برای ساخت، ترمیم و نگهداری دارد.

مواد مغذی از رژیم غذایی تهیه می‌شود و شامل بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی(ریزمغذی ها) ضروری است. هرگونه اختلال یا مداخله در این فرآیند می تواند منجر به نارسایی احتقانی شود. نوع و شدت کمبودهای دیده شده و علایم بالقوه از هضم و جذب کلی و یک یا چند ماده مغذی خاص تأثیر می‌گیرد.

اخبار

ماسک را ضد عفونی نکنیم

سلامت نیوز: ضدعفونی کردن ماسک نمی‌تواند راهکا...

ازمایش خونی که ۵۰نوع سرطان را در مراحل اولیه تشخیص می دهد

به گفته دانشمندان این آزمایش می تواند به کشف سریعت...

حفظ فاصله اجتماعی و جداسازی خود از دیگران یعنی چه؟

ایجاد فاصله اجتماعی بعنی تلاش برای پرهیز از تماس ف...

تست

مقالات

سوالات متداول

ویدئو

ورزش های کاردیو برای چربی سوزی پهلو ها