بیماری

نظرات

هپاتیت خود ایمنی

نام انگلیسی:Autoimmune hepatitis

وظیفه سیستم ایمنی، حفاظت بدن از مواد خطرناک و بیماری‌هاست. اما گاهی این سیستم به درستی عمل نکرده و به برخی از بافت‌ها و ارگان‌های بدن حمله می‌کند. هپاتیت خود ایمنی در حقیقت تورم کبد است که بر اثر حمله سیستم ایمنی به سلول‌های کبد به وجود می‌آید. دلیل اصلی این بیماری هنوز مشخص نیست اما به نظر می‌رسد عواملی مانند ژنتیک و عوامل محیطی در طول زمان نقش مهمی در فعال شدن این بیماری داشته باشد.

 در صورت تشخیص زودهنگام این بیماری، درمان آن به بهترین نحو انجام خواهد شد. پزشکان معمولاً برای تشخیص این بیماری از آزمایش‌های متعدد مخصوص خون استفاده می‌کنند که با کمک آن‌ها این بیماری را از سایر دلایل هپاتیت و سایر بیماری‌هایی که علائم مشابه دارند تشخیص می‌دهد. هدف در درمان بیماری هپاتیت اتو ایمیون متوقف کردن و یا کند کردن سرعت سیستم ایمنی در تخریب کبد است

 

هپاتیت خود ایمنی در صورتی که درمان نشود می‌تواند منجر به آسیب‌دیدگی کبد (سیروز کبدی) و سرانجام از کار افتادن کبد شود. در صورتی که این بیماری زود تشخیص داده شود با کمک داروها و سرکوب کردن سیستم ایمنی قابل کنترل و درمان است. چنانچه این بیماری به داروها جواب مناسبی ندهد و یا بیماری کبد به مراحل پیشرفته رسیده باشد می‌توان از پیوند کبد استفاده کرد.

اخبار

افزایش 5.5 برابری چاقی در ایران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از دو برابر بود...

مصرف الکل ریسک سرطان را بالا می برد

طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا، مصرف الکل با ابتلا ب...

تست

الفبای هپاتیت

مقالات

سوالات متداول

ویدئو

نشانه های بیماری کبد چرب

تازه ها


پیشنهاد ما