بواسیر خارجی یا هموروئید ترومبوزه چیست؟

بواسیر یا هموروئید می تواند هم در داخل مقعد باشد و هم در خارج مقعد. بواسیر خارجی یا هموروئید ترومبوزه زمانی ایجاد می شود که داخل بالشتک بواسیری پر از لخته خون می شود. این حالت ممکن است خطرناک نباشد اما به شدت دردناک و حساخونریزی دستگاه گوارش یکی از مشکلات شایعی است که بیماران را به وحشت می اندازد، این مشکل می تواند ناشی از عوامل مختلفی ایجاد شود، اما نیاز به بررسی های بیشتری دارد. خونریزی از دستگاه گوارش می تواند از دستگاه گوارش فوقانی و یا تحتانی باشد و به صورت استفراغ خونی، خون در مدفوع به رنگ خون قرمز و تازه و یا مدفوع قیری رنگ نمایان شود.

خونریزی دستگاه گوارش می تواند به علت های مختلفی روی دهد، که نیاز به بررسی های بیشتری دارد. اما نباید نسبت به این علامت بی تفاوت باشید، زیرا علت این خونریزی می تواند  بیماری های خوشی خیمی مانند هموروئید یا بواسیر باشد و یا از بیماری هایی کشنده ای مانند سرطان نشات گیرد. مهمترین علل خونریزی از دستگاه گوارش عبارتند از :

زخم گوارشی

التهاب معده

واریس مری

آسیب مری

التهاب زخمی روده بزرگ

توده‌های سرطانی

هموروئید

خون در مدفوع

خون در مدفوع

خون  در مدفوع یکی از اشکال خونریزی از دستگاه گوارش است. که شایع تر از موارد دیگر است. این مشکل نیز باید جدی گرفته شود، با این حال  در اغلب موارد علت خون در مدفوع بیماری های بی خطری نظیر هموروئید است. از دیگر علل این مشکل می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

پولیپ روده بزرگ

 سرطان

 بیماری کرون

 کولیت اولسراتیو

خونریزی معده یا دوازدهه

خونریزی از معده از علل شایع خون در مدفوع در افراد بالای ۶۰ سال است. البته اگر خونریزی از معده سریع و زیاد باشد، به صورت خون در مدفوع نمایان می شود، ولی اگر این خونریزی آهسته باشد، موجب تیره شدن رنگ مدفوع می شود، البته تیره شدن رنگ مدفوع می تواند ناشی از مصرف مکمل آهن و یا شیرین بیان باشد.

استفراغ خونی

استفراغ خونی می تواند از علت های متعددی نشات گیرد، این خونریزی از قسمت های فوقانی دستگاه گوارش نشات می گیرد. این قسمت ها عبارتند از :

معده

مری

روده کوچک (دوازدهه)

خونریزی از نواحی پایین تر از قسمت دوازده روده به سمت بالا باز نمی گردد، بلکه وارد روده بزرگ شده و از طریق مدفوع دفع می شود.اگر خون موجود در استفراغ خونی به رنگ روشن باشد، نشانگر این است که خونریزی کمی قبل تر صورت گرفته است اما اگر این خونریزی به رنگ تیره باشد، یعنی مدت طولانی از خونریزی گذشته و خون چندین ساعت در معده باقی مانده است.

استفراغ خونی

تشخیص خونریزی دستگاه گوارش

خونریزی دستگاه گوارش بسته با محل خونریزی با روش های متعددی انجام می شود که عبارتند از :

خونریزی دستگاه گوارش فوقانی : در صورتی که خونریزی دستگاه گوارش به شکل استفراغ خونی باشد، پزشک از روش آندوسکوپی (شامل وارد کردن لوله فیبر نوری کوچک از طریق مری به معده.) برای تشخیص دقیق محل خونریزی استفاده می کند.

خونریزی دستگاه گوارش تحتانی : در صورتی که خونریزی دستگاه گوارش به شکل خون در مدفوع و یا مدفوع قیری رنگ باشد، پزشک از روش کولونوسکوپی (شامل وارد کردن لوله فیبر نوری کوچک از مقعد به روده.) البته وجود خون در مدفوع در اغلب موارد با چشم قابل مشاهده نبوده زیرا که مقدار این خونریزی انقدر کم بوده که با چشم قابل مشاهده نمی باشد.

درمان خون‌ریزی‌ دستگاه گوارش

درمان خون‌ریزی‌های دستگاه گوارش بسته به علت و محل خونریزی متفاوت است، برخی از درمان های پیش بینی شده به این شرح است:

خونریزی با منشا دیورتیکول : برای توقف این خونریزی پزشک به طور مستقیم به داخل سرخرگ تغذیه کننده آن دارو تزریق می کند.

خونریزی با منشا گاستریت ( التهاب معده ) : درمان این خونریزی با درمان علت زمینه ای صورت می گیرد.

خونریزی با منشا هموروئید : درمان این خونریزی با درمان علت زمینه ای صورت می گیرد.

در برخی موارد نیز برای توقف خونریزی از لیزر استفاده میشود. در مواردی که خونریزی به درمان ها پاسخ نمی دهد. عمل جراحی ضرورت می یابد

 

س است و باید سریعاً درمان شود.

بواسیر خارجی که نام دیگر آن هموروئید ترومبوزه می باشد وضعیتی است که در آن رگ های داخلی مقعد پرخون و متورم شده و به هنگام اجابت مزاج و زور زدن بیرون می زند. لفظ ترومبوزه نیز از ترومبوز گرفته شده که به معنای لخته شدگی خون می باشد

شایع ترین علامت این بیماری درد و حس کردن توده ای در اطراف مقعد است که با دست قابل لمس کردن می باشد. در واقع این زائده های بیرون زده همان هموروئیدهای داخلی می باشند که در اثر یبوست و زور زدن به بیرون آمده اند.

هموروئید ترومبوزه به دلیل حساس بودن و پر بودن از لخته خون، بواسیر شکننده هم نامیده می شود.زائده ای که از خون پر شده است به رنگ آبی متمایل به بنفش در بیرون مقعد ظاهر می شود

شایع ترین علائم بواسیر ترومبوزه شامل این موارد می باشد:

به وجود آمدن ناگهانی یک توده و برآمدگی دردناک در اطراف مقعد

درد و خارش و سوزش

خونریزی

علت

بواسیر یا هموروئید ترومبوزه همان بواسیر داخلی می باشد که در اثر این عوامل به بیرون می زند و به بواسیر خارجی تبدیل می شود:

یبوست طولانی مدت

زور زدن به هنگام اجابت مزاج

بارداری و زایمان

رابطه جنسی مقعدی

رژیم غذایی کم فیبر

درمان قطعی بواسیر یا هموروئید خارجی ترومبوزه بدون عمل جراحی

بیماری که به دردناک ترین نوع هموروئید که همان هموروئید ترومبوزه می باشد مبتلا شود، انتخاب روش درمان سریع بواسیر خارجی برایش دشوار خواهد بود. این که از میان روش های متنوع برای جراحی هموروئید خارجی و یا درمان سریع بواسیر خارجی بدون عمل جراحی، کدام روش را انتخاب نماید که علاوه بر کاهش درد، قطعی و بدون بازگشت هم باشد و در مدت زمان کوتاهی با هزینه کم انجام شود، یکی از دغدغه های اصلی بیماران می باشد.

در واقع پزشک موظف است تمامی روش های درمانی را برای بیمار توضیح داده و معایب و مزایای هرکدام را هم بگوید اما در نهایت این بیمار است که باید از بین آنها بهترین روش درمان را انتخاب نماید.

از آنجایی که عموم مردم از روش های جراحی هراس دارند و وقتی از تیغ برنده جراحی صحبت می شود ترجیح می دهند به دنبال روشی برای درمان هموروئید خارجی ترومبوزه بدون جراحی باشند.

لیزر درمانی طی چند سال اخیر به دلیل مزایا و نتایج اثربخشی که داشته، به محبوب ترین و قطعی ترین روش درمان سریع بواسیر خارجی بدون جراحی تبدیل شده است.

مزایای درمان هموروئید خارجی ترومبوزه بدون عمل جراحی و با لیزر شامل این موارد است:

باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود. زیرا نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد.

لیزر روشی بدون بازگشت برای درمان قطعی بواسیر خارجی می باشد و بعد از آن نیازی به درمان مجدد نیست.

بدون درد و خونریزی می باشد و هم چنین بعد از عمل برخلاف روش جراحی هموروئید خارجی، جای بخیه و اسکار بر روی پوست باقی نمی ماند.

لیزر روش درمان سریع بواسیر خارجی بوده که نیاز به تعویض پانسمان ندارد به همین دلیل از ابتلا به سایر بیماری های ویروسی و عفونتی هم جلوگیری می شود.

جراحی هموروئید خارجی

معمولا برای هموروئید ترومبوزه از روش درمان ترومبوکتومی استفاده می کنند که در طی این جراحی کوچک بیمار بیهوش می شود و برشی در هموروئید ترومبوز شده زده می شود، سپس جراح خون داخل آن را تخلیه می کند. اگر همان موقع که احساس کردید هموروئید شما ترومبوز شده است برای ترومبوکتومی اقدام کنید ممکن است این روش موثر باشد اما اگر با این روش بیماری شما درمان نشود لازم است از سایر گزینه های جراحی هموروئید خارجی استفاده شود:

هموروئیدکتومی: که یک روش تهاجمی شدید است و بهتر است تنها در موارد حاد استفاده شود. در این روش بیمار بیهوش می شود و سپس طی یک عمل جراحی رگ هایی که خون در آنها لخته شده است، برداشته می شوند.

رابربند یا بستن باند لاستیکی: در این روش انتهای هموروئید با استفاده از کش لاستیکی بسته می شود و جریان خون رسانی به بواسیر قطع و طی چند روز بافت هموروئید خشک شده و می افتد.

استاپلر یا هموروئیدوپکسی: در این روش با استفاده از دستگاه مخصوصی بدون اینکه برشی ایجاد کنند مسیر خون رسانی به بافت هموروئیدی را به صورت منگنه ای مسدود می کنند که ابتدا عروق بواسیری کوچک می شود و سپس به طور کامل از بین می رود.

 

درمان دارویی

اگر اندازه بواسیر یا هموروئید، ۱ الی ۲ میلی متر باشد پزشک مصرف ملین و داروهای مسکن را توصیه می کند.

پماد برای بواسیر خارجی: هم چنین می توان زیر نظر پزشک متخصص از پماد ها و شیاف های آنتی هموروئید که هم برای بواسیر داخلی و هم برای هموروئید خارجی کاربرد دارد، استفاده نمود.

درمان خانگی

استفاده از حمام سیتز یا وان آب گرم

استفاده از ژل گیاه آلوئه ورا

کمپرس سرد

استفاده از دستمال مرطوب به جای دستمال توالت

استفاده از پماد برای کاهش درد و سوزش، این پمادها بدون نسخه هم در دسترس هستند.

ملین و مکمل های حاوی فیبر برای نرم شدن مدفوع و راحت تر شدن اجابت مزاج

بهتر است که لباس مناسب پنبه ای یا نخی داشته باشید و از پوشیدن لباس های پلاستیکی خودداری نمایید.